Co powinieneś wiedzieć o biurze architektonicznym

Architektura była jest i będzie stałym elementem cywilizacji. Dzięki niej ludy starożytne pozostawały znane, a ich osiągnięcia imponują nam do dziś. Ludzie podróżują z dalekich zakątków świata, by stanąć obok egipskich piramid czy dotknąć rzymskiego Koloseum. Przez wieki architektura przyjmowała wiele funkcji. Stawała się sakralna, użyteczna, często przybierała formę sztuki. Przez cały czas odgrywała istotną rolę w życiu człowieka. Tak jest i w czasach współczesnych. Biura architektoniczne w Rzeszowie można spotkać na każdym rogu. Podobnie jest w innych miastach na całym świecie. Czym zajmują się takie biura, co należy o nich wiedzieć i które wybrać?

Zakres pracy
Głównym zadaniem biura architektonicznego jest projektowanie budynków mieszkalnych, hoteli, domów jednorodzinnych, apartamentowców oraz budynków użyteczności publicznej. Niektóre pracownie zajmują się także projektowaniem i aranżacją wnętrz. Do zadań biura architektonicznego należy także przebudowa obiektów, w celu przywrócenia im dawnej świetności.

Etapy pracy
Wszystko zaczyna się od oględzin gleby, terenu lub budynku. Następnie, po szczegółowej rozmowie ze zleceniodawcą, zostaje sporządzony wstępny projekt. Poparty jest on wizualizacjami obiektu, rzutami oraz przekrojami. Na tym etapie, architekt ustala plan pracy, budżet potrzebny do jej wykonania oraz przybliżony czas zakończenia budowy.
Po wykonaniu wstępnego projektu i planu konieczne jest sporządzenie i zgromadzenie odpowiednich dokumentów. Jest to między innymi tzw. Adaptacja Projektu Typowego, bez której nie można uzyskać pozwolenia na budowę.
Kolejnym krokiem jest sporządzenie kluczowego projektu wykonawczego. Do zadań biura architektonicznego należy także skompletowanie zespołu specjalistów, odpowiedzialnych za cały proces budowy.

A co potem?
Praca architekta często nie kończy się na etapie projektu. Potrzebny jest jeszcze nadzór nad budową obiektu. Często zdarza się, że w trakcie budowy konieczne są pewne zmiany. Biuro architektoniczne ma za zadanie ocenić, czy są one na tyle istotne, by potrzebne było sporządzenie nowego projektu. W razie poważnych zmian konieczne jest także ponowne staranie się o pozwolenie na budowę.
Przy każdej zmianie i odstępstwie od projektu wymagana jest zgoda architekta, inspektor budowlany może wprowadzać jedynie niewielkie zmiany, niewpływające na całą estetykę i koncepcję autora.

Dobry architekt, czyli jaki?
Dobry architekt musi łączyć zdolności techniczne z artystycznymi. Nie wystarczy znajomość nauk ścisłych, potrzebny jest także talent plastyczny i zmysł estetyczny. Umiejętność rysunku przydaje się nie tylko przy okazji tworzenia projektu, ale także podczas wykonywania wstępnych szkiców w trakcie rozmowy ze zleceniodawcą.

Dobre biuro projektowe to więc takie, w którym pracuje zdolny architekt. Jak je jednak znaleźć? Wystarczy wpisać hasło „Biuro architektoniczne Rzeszów”, a w wyszukiwarce pojawi się wiele wyników dotyczących architektów w pożądanej dla ciebie lokalizacji. Większość z nich ogłasza się w Internecie. Dzięki temu dostajesz szansę przejrzenia ich ostatnich projektów i rekomendacji. Najlepszy architekt to ten, którego portfolio najbardziej do ciebie przemawia oraz taki, z którym możesz z łatwością dojść do porozumienia. Warto przed podjęciem decyzji sprawdzić wszystkie opcje, by współpracę zakończyć ze wspaniale zaprojektowanym budynkiem oraz uśmiechem na ustach.