Wybór gotowego projektu domu ma wiele pozytywów, z których największym i najbardziej kuszącym jest niska cena. Trzeba jednak uważać, gdyż przy przeglądaniu projektów, z których prawie każdy wygląda pięknie, łatwo dać się ponieść emocjom i wyobraźni wybierając projekt…po prostu najładniejszy.

Czego się wystrzegać przy wyborze gotowego projektu?

Do wyboru odpowiedniego projektu domu należy podchodzić z zimną głową i najlepiej z listą pożądanych parametrów oraz oczekiwań. Obrazuje to najlepiej sytuacja, gdy idziemy na zakupy i wychodzimy z kilkoma torbami zakupów, w których znajduje się masa niepotrzebnych produktów. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy idziemy głodni lub gdy nie wiemy, co mamy w lodówce i robimy zakupy bez sprecyzowanych planów, co do tego, czego potrzebujemy. Analogiczna sytuacja nas czeka przy wyborze projektu domu. Nie mając sprecyzowanych oczekiwań co do tego, jakiego dokładnie domu potrzebujemy, możemy tego później gorzko żałować. Zdjęcia pięknych domów, z wieloma dodatkami, czarującym krajobrazem czy ozdobnymi detalami, mogą nas zaślepić.

Co zawczasu przemyśleć?

Przemyślmy i zapiszmy na kartce, jakie wymagania mamy co do naszego domu, by był funkcjonalny i jak najbardziej dopasowany do naszych potrzeb:

  • wielkość i metraż domu, jakiego oczekujemy – najlepiej ustalmy sobie „widełki”.
  • kształt bryły budynku, dopasowany do wybranej przez nas lokalizacji.
  • rozkład pomieszczeń, jaki najbardziej by nam odpowiadał (np. jeśli zamierzamy mieszkać ze starszymi rodzicami, warto pomyśleć o jednej sypialni na parterze).
  • ilość i rozkład pomieszczeń sanitarnych (np. łazienka dla gości, warto, aby znajdowała się na parterze, a jeśli rodzina jest cztero lub więcej – osobowa, to dwie łazienki są niezbędne).
  • ilość pomieszczeń magazynowych, spiżarni, kotłowni.
  • przemyślmy, czy chcemy garaż w bryle budynku, czy osobno.
  • zastanówmy się nad stylem naszego przyszłego domu – mody i trendy w architekturze i budownictwie się zmieniają, a gotowe projekty idą z duchem czasu. Nikt nie pokaże nam starych katalogów, ale jeśli będziemy mieć takie życzenie, to jak najbardziej dostaniemy i takie do obejrzenia.
  • po zebraniu tych wszystkich parametrów zróbmy dokładny research rynku i oszacujmy koszty, jakich możemy się spodziewać – nie oczekujmy gruszek na wierzbie i najniższych możliwych kosztów, ale też miejmy świadomość tego, ile taki projekt może mniej więcej kosztować.

O czym trzeba pamiętać? Że nie da się wszystkiego przewidzieć i znaleźć idealnego domu. Jednakże taka lista i przemyślenie drobiazgów pozwoli skupić się na najważniejszym, dzięki czemu naszej uwagi nie będą odciągać miłe dla oka elewacje i kolory projektów.

Gotowy projekt czy indywidualny?

Podsumowując, rodzaj projektu domu zależy od osobistych preferencji. Osoby, które mają rozwiniętą wyobraźnię albo wykształcenie budowlane mogą mieć swoją wizję domu, którego realizacja nie przysporzy im wielu problemów, a wręcz przeciwnie – będzie ekscytującą przygodą i frajdą. Natomiast jeśli nie mamy pojęcia, jaki dom chcemy wybudować, nie czujemy potrzeby, aby był on identyczny z naszymi wyobrażeniami i mamy ograniczone środki finansowe, to wybór gotowego projektu będzie idealnym rozwiązaniem.