Hale magazynowe pełnią bardzo ważne funkcje w każdym przedsiębiorstwie, dlatego też warto zadbać o to, by były maksymalnie funkcjonalne. Co to oznacza w praktyce i kiedy hala tego rodzaju rzeczywiście będzie użyteczna? Decyduje o tym kilka czynników.

Funkcjonalne hale magazynowe – czyli jakie?

Chcąc zainwestować w wysokiej jakości hale magazynowe, konieczne jest znalezienie doświadczonego wykonawcy, który cieszy się dobrą opinią byłych klientów. Jest on bowiem odpowiedzialny nie tylko za budowę poszczególnych elementów, ale i za projekt hali produkcyjnej czy magazynowej, który ma fundamentalne znaczenie. Wykonawca dba o każdy detal, by hala była dostosowana do terenu, na jakim powstanie, a także by zapewniała odpowiednie warunki do składowania konkretnych materiałów.

Aby hale magazynowe były funkcjonalne, powinny:
• być dostosowane do terenu, na którym będą ustawione,
• posiadać odpowiednią konstrukcję, dostosowaną do potrzeb użytkownika,
• posiadać odpowiednie pokrycie dachów i ścian,
• zostać odpowiednio ocieplone i zaopatrzone w system wentylacji,
• posiadać odpowiednią powierzchnię.

Funkcjonalne hale magazynowe to takie, które pozwolą na ergonomiczne składowanie materiałów czy produktów i do których będzie łatwy dostęp – w tym wypadku należy więc zadbać o odpowiednie rozwiązania logistyczne, dzięki którym dostarczanie i odbieranie wyrobów będzie szybkie i bezproblemowe.

Jak wykorzystywać hale magazynowe?

Odpowiedni projekt hali produkcyjnej lub magazynowej oraz prawidłowe rozwiązania konstrukcyjne mogą spowodować, że przedsiębiorstwo zyska halę wartą setki tysięcy, a nawet miliony złotych. Jest to więc znakomita inwestycja, która dodatkowo może zwrócić się poprzez właściwe użytkowanie hali. Oczywiście budując nową halę, przedsiębiorstwo doskonale wie, do czego zostanie ona wykorzystana – może to być zarówno prowadzenie produkcji, magazynowanie produktów czy świadczenie usług. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by hale magazynowe posiadające w swoich wnętrzach odpowiednie warunki, służyły jako miejsce pracy – również tej biurowej.

Jednak co w sytuacji, kiedy przedsiębiorstwo posiada halę od wielu lat i nie jest ona już potrzebna w prowadzonej działalności? Doskonałym rozwiązaniem jest jej wynajem, który może być dodatkowym źródłem przychodu, nawet rzędu kilku/kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Hale magazynowe mogą też zostać odpowiednio zaadaptowane – do funkcji lokalu mieszkalnego, biura, obiektu handlowego, rozrywkowego itd.

Ile kosztują funkcjonalne hale magazynowe?

Zależy to od wielu czynników, między innymi lokalizacji, powierzchni czy zastosowanych wewnątrz technologii. Warto pamiętać, że inwestor musi liczyć się nie tylko z opłaceniem projektu hali produkcyjnej czy magazynowej, budowy i wykończenia, ale też kosztami uzyskania pozwolenia na budowę, przygotowania terenu pod inwestycję, a także późniejszymi kosztami eksploatacji obiektu. A wybór jest spory – od hal stalowych, przez murowane, aż do tych, tworzonych z płyt warstwowych (najbardziej oszczędne z roz